Wał przeciwpowodziowy ochroni Solec Kujawski przed wodą

fot. materiał ilustracyjny

Zakończył się drugi etap modernizacji wału przeciwpowodziowego Łęgnowo-Otorowo. Umocnienie ma za zadanie chronić przed zalaniem przez Wisłę tereny położone w gminie Solec Kujawski. Dziś, w Oddziale Rejonowym Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Bydgoszczy, odbyło się uroczyste zwieńczenie inwestycji. Jej koszt to ponad 640 tysięcy złotych.

Przebudowa objęła ostatni odcinek wału przeciwpowodziowego i objęła między innymi jego umocnienie i uszczelnienie. Wyremontowano przejazd wałowy i wykonano pas technologiczny na koronie wału. Zamontowano tam również szlaban wjazdowy, zabezpieczający przed samowolnym przejazdem przez wał i ustawiono nowy słupek kilometrażowy. Była to kontynuacja prac przeprowadzonych w ubiegłym roku, które pozwoliły na oddanie do użytku łącznie ponad kilometra zmodernizowanego wału.

– Inwestycję przeprowadził marszałkowski Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałowskiego w Toruniu. – Jednym z realizowanych przez tę jednostkę zadań jest właśnie utrzymanie i modernizacja infrastruktury przeciwpowodziowej.

W styczniu tego roku Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych zakończył inną istotną dla bezpieczeństwa regionu inwestycję – wieloetapową przebudowę wału przeciwpowodziowego Niziny Ciechocińskiej, chroniącego przed zalewaniem wodami Wisły przede wszystkim nasz najbardziej znany kurort. Koszt prac wyniósł blisko 40 milionów złotych, zmodernizowano ponad 12 kilometrów wału.