W marcu rusza cykl biegów ulicznych w powiecie bydgoskim

W zawodach uczestniczyć będą praktycznie wszystkie gminy leżące wokół Bydgoszczy. W ramach cyklu ma się odbyć przynajmniej 8, a możliwe, że nawet 10 biegów. Ukoronowaniem zmagań deltajudo.ca będzie Bieg Sylwestrowy.

– Pomysł wisiał w powietrzu od kilku lat – mówi Zbigniew Karnas, koordynator imprezy, trener biegaczy z Białych Błot. – Udało nam się namówić do współpracy starostę bydgoskiego Wojciecha Porzycha i cały cykl będzie objęty jego honorowym patronatem.

Pomysł, który miłośnicy biegów przedstawili w Starostwie Powiatowym, dotyczy uporządkowania imprez biegowych w powiecie, których jest wiele, pod jednym, wspólnym szyldem.

– Nie będą to tylko biegi uliczne – dodaje Karnas. – Chcemy zachęcać kolejne ośrodki do organizacji takiej rywalizacji. Mają to być zawody dla amatorów, powiązane z wieloma imprezami towarzyszącymi, a także biegami na krótszych dystansach dla dzieci i młodzieży.

Pierwsza impreza planowana jest na 1 marca w gminie Białe Błota. Będzie to Bieg Żołnierzy Niezłomnych, który pierwszy raz w skali ogólnopolskiej odbywał się w tym roku.

– W Brzozie odbywa się od lat Bieg Trzeźwości, a także Bieg Sylwestrowy – mówi Zbigniew Karnas. – Do zabawy włączą się także na pewno Solec Kujawski, Koronowo i Dąbrowa Chełmińska. Myślimy biztoolz.ca poważnie o półmaratonie. Jeżeli nie podejmie się jego organizacji Solec Kujawski, to może zorganizujmy takie zawody w Puszczy Bydgoskiej?

Założeniem organizatorów jest stworzenie cyklu biegowego na najwyższym poziomie, który będzie dobrym produktem marketingowym wspierającym nasz region. Celem jest promocja Zalewu Koronowskiego, Puszczy Bydgoskiej i innych urokliwych miejsc wokół Bydgoszczy.

– Starostwo ze swojej strony zapewni puchary i pamiątkowe medale dla zawodników – mówi Karnas. – Każda impreza będzie też miała własny budżet. Klasyfikacja generalna przybierze postać punktową. Zastanawiamy się tylko, czy ma być to skala malejąca czy rosnąca.

Władze starostwa są przekonane do tej idei.

– Sport łączy ludzi i wyzwala wiele pozytywnych emocji – mówi Wojciech Porzych, starosta bydgoski. – Pomaga też wielu ludziom pokonywać problemy zdrowotne i jest elementem profilaktyki. Bez najmniejszych wątpliwości objąłem tę imprezę swoim patronatem, a Starostwo Powiatowe włączy się aktywnie w jej organizację.

Relacje z imprez będą ukazywały się na łamach „Poza Bydgoszcz” od marca przyszłego roku. Zdjęcia z biegów znajdą państwo również na stronie internetowej www.pozabydgoszcz.pl. Więcej informacji już wkrótce.