W gminie Dobrcz powstaną kolejne przydomowe oczyszczalnie

Fot. nadesłane

Wójt gminy Dobrcz 9 października podpisał umowę z firmą MB System na budowę 43 przydomowych oczyszczalni. Inwestycja kosztować będzie prawie 754 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 60%.

Pierwszymi działaniami związanymi z budową oczyszczalni na terenach, gdzie instalacja kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalna, było zbieranie wniosków od mieszkańców do strategii rozwoju gminy Dobrcz. Pierwsze spotkanie w sprawie inwestycji zorganizowano już trzy lata temu.

– Rok później firma projektowa rozpoczęła opracowywanie dokumentacji technicznej – tłumaczy wójt Krzysztof Szala. – Niestety dopiero w grudniu 2016 r. Urząd Marszałkowski rozpoczął nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Umowę z marszałkiem województwa na dofinansowanie zadania włodarz gminy Dobrcz podpisał dopiero w połowie tego roku. Wtedy właśnie gmina przystąpiła do procedury przetargowej.

– Obecnie wykonawca przeprowadza wizję lokalną i przygotowuje plan prac u poszczególnych członków projektu – tłumaczy Anna Kutkowska z Urzędu Gminy w Dobrczu. – Wkrótce więc problem oczyszczalni, o którym rozmawiamy od lat, zostanie rozwiązany.