Uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie potrzebują waszych głosów!

Grupę młodych znawców OZE tworzą Urszula Anhalt, Oliwia Kaniowska, Monika Semrau, Weronika Koperska i Mikołaj Roszyk. (fot. archiwum grupy)

Uczniowie klasy Ic gimnazjum z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie biorą udział w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, realizowanym w ramach projektu „Postaw na Słońce”. Mają szansę wygrać! Wystarczy zagłosować na ich film.

Tematem filmu są korzyści płynące z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (OZE). Opiekunką projektu jest Sabina Waszczuk, która od czterech lat (odkąd pracuje w placówce) prowadzi zajęcia z edukacji medialnej. Dlatego też dyrektor szkoły Mirosław Donarski przekazał to zadanie na jej ręce. Pani Sabina wraz z uczniami już niejednokrotnie uczestniczyła w podobnych projektach – szkoła ma na swoim koncie dwie ogólnopolskie nagrody.

– W regulaminie tej akcji widniała informacja, że do wyboru mamy dwie formy realizacji projektu. Jedna dotyczyła stworzenia dokumentacji, druga zaś filmu. Z oczywistych względów wybraliśmy tę drugą formę – śmieje się. – Realizacja miała dwa etapy. Pierwszym było m.in. stworzenie raportu do końca stycznia. Znaczny wkład w ten proces miała Beata Ziółkowska, wychowawczyni Ic, która uczy biologii i chemii. Trzeba też było stworzyć scenariusz filmu na 3600 znaków. Mieliśmy mały problem w streszczeniu naszych pomysłów w określonej liczbie znaków, bowiem film tworzyliśmy na zasadzie burzy mózgów i każdy miał jakiś ciekawy pomysł do przedstawienia. Drugi etap dotyczył realizacji reportażu.

Grupę tworzy pięcioro uczniów – taki był wymóg organizatorów konkursu. Prace nad projektem rozpoczęły się od oceny predyspozycji dzieci, które same określiły, w jakich rolach czują się najlepiej. Aktorami zostali: Urszula Anhalt, Oliwia Kaniowska, Monika Semrau i Mikołaj Roszyk. Zdjęciami zajęła się Monika, montażem Mikołaj, a reżyserię grupa zawdzięcza Weronice Koperskiej.

– Poprzeczkę postawiliśmy sobie bardzo wysoko. Widzieliśmy na konkursowych filmikach z poprzednich lat, że większość szkół skupiała się na jednej dziedzinie OZE, my zaś chcieliśmy przekazać w regulaminowych dwóch minutach więcej informacji. Myślę, że się udało – mówi. – Dzieci same wpadły na pomysł, by pojechać do Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy, bo były tam kiedyś na wycieczce i wiedziały, że przy szkole znajduje się dom pasywny. Uznały, że przekazywane w tym miejscu informacje będą idealne dla naszego scenariusza. Nie mogliśmy pominąć urzędu gminy. Dzięki uprzejmości pracowników urzędu przekazujemy w filmiku informacje o zainteresowaniu tematyką OZE ze strony mieszkańców. Pokazaliśmy także ujęcia, na których widać wykorzystanie OZE przez gospodarstwa domowe w gminie.

Ponadto uczniowie znaleźli informację o powstającym w Łochowie osiedlu domów energooszczędnych Future Home. Dzięki uprzejmości inwestora tam również zawitali.

– Nie bierzemy udziału w konkursie po to, by coś wygrać – dodaje. – Robimy to, by dowieść, że nawet dzieci ze szkolnej ławy mogą podjąć się tak trudnego i nowego tematu, jakim jest OZE. Zresztą dzięki projektowi ja sama się wiele nauczyłam.

Zwycięzców konkursu wybiera specjalna komisja powołana przez organizatora, ale jest też nagroda publiczności. Właśnie w tym drugim aspekcie gimnazjaliści z Łochowa liczą na wsparcie. Aby na nich zagłosować, należy do końca czerwca wejść na stronę filmeko.pl, następnie kliknąć na żółty pasek po prawej stronie (pod przykładowymi filmami) z napisem „więcej”, następnie na dole strony kliknąć „Zagłosuj na filmy”, zarejestrować się i gotowe!