Uczcili historię

Uroczyste posadzenie dębu nastąpiło w Alei Zasłużonych. W uroczystościach udział wzięli m.in włodarze gmin z regionu. (fot. nadesłane)

Symboliczne posadzenie dębu pamięci ks. Stanisława Mocnego, kapelana Oddziału „Zemsta”, zainaugurowało obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Białe Błota. Oficjalne uroczystości odbyły się w Trzcińcu. O tym dniu nie zapomnieli również sportowcy, którzy tłumnie stanęli na starcie IV Ogólnopolskiego Biegu Niezłomnych.

Wydarzenia odbyły się w niedzielę 26 lutego. W Trzcińcu, w Alei Żołnierzy Wyklętych, symbolicznego zasadzenia dębu dokonali wicewojewoda Józef Ramlau, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, a także wójt gminy Białe Błota Maciej Kulpa i Józef Żernicki – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. W kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach odprawiona została uroczysta msza święta, w której uczestniczyły liczne poczty sztandarowe. Następnie uczestnicy wydarzenia, przy akompaniamencie orkiestry wojskowej i kompanii honorowej, przemaszerowali ze świątyni na plac przy Publicznym Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego. Tam, pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, odbył się uroczysty apel.

– Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ku czci Żołnierzy Wyklętych, a kompania honorowa oddała salwę honorową – relacjonuje wójt Maciej Kulpa. – W obchody wpisał się także IV Ogólnopolski Bieg Niezłomnych „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wzięło w nim udział około 300 biegaczy.

Liderem na dystansie 10 km w biegu głównym okazał się Mateusz Witkowski, który przebiegł trasę w 34,5 min. Na drugim miejscu uplasował się Miłosz Laskowski, trzecie zaś zajął mieszkaniec gminy Białe Błota – Bartosz Kryske z klubu Spójnia Białe Błota, osiągając wynik 35 min. 26 sek.

Zwycięzcą I Biegu Pamięci Józefa Franczaka „Lalka” na dystansie 5 km został Maksymilian Libera, zawodnik Bydgoskich Okoni, który na metę dobiegł w czasie 19 min. 4 sek. Drugie miejsce osiągnął Kamil Banach z Klubu GIM, który finiszował 21 sekund po liderze. Brązowy medal zawisł na szyi Mariusza Kryskego ze Spójni Białe Błota, który trasę pokonał w 19,5 min.

Choć statuetki i nagrody trafiły do najlepszych sportowców – w siedmiu kategoriach wiekowych dla mężczyzn oraz pięciu dla kobiet – każdy uczestnik wyjechał z Białych Błot z pamiątkową koszulką i medalem.

Organizatorem IV Biegu Niezłomnych był Uczniowski Klub Sportowy „Czapla”. Wydarzenie współorganizowali: Urząd Gminy Białe Błota oraz Starostwo Powiatu Bydgoskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.