Trzy wspaniałe

Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia. Stowarzyszenie Wspierania Rodzin przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim we współpracy z powiatem bydgoskim zorganizowało spotkanie w Soleckim Centrum Kultury.

Spotkanie było okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Wolontariusz Powiatu Bydgoskiego 2016” poprzedzonego spotkaniami i warsztatami dla wolontariuszy i ich opiekunów. Omawiano na nich pracę wolontariuszy, a także ich prawa i obowiązki. Nagrodzonych wybrano w internetowym głosowaniu.

Pierwsze miejsce zajęła Paulina Szymańska ze Szkolnego Klubu Młodych Wolontariuszy w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Koronowie. Paulina aktywnie bierze udział w wielu akcjach klubu. Są to m.in.: „Pamięć…, szacunek…, refleksja…” – porządkowanie opuszczonych mogił, miejsc pamięci oraz pomoc osobom starszym w uporządkowaniu grobów ich bliskich przed dniem Wszystkich Świętych, „Uśmiech pod choinkę” – zbiórka darów dla dzieci z domu dziecka i pokrzywdzonych przez los, „Szlachetna Paczka” – zbiórka żywności w ramach akcji Banku Żywności „Podziel się posiłkiem”, „Adopcja na odległość” – zbiórka funduszy pozyskiwanych ze sprzedaży palm w Niedzielę Palmową na pomoc dzieciom w krajach misyjnych, Dzień Dawcy Szpiku – akcja na rzecz dwóch chorych na białaczkę mieszkanek naszej gminy, akcja „Zakrętkowy Zawrót Głowy” – zbiórka nakrętek dla małej Nicoli. Paulina co rok aktywnie włącza się w obchody Dnia Wolontariusza oraz działania promujące wolontariat. Jest wolontariuszką, na którą zawsze można liczyć. Mimo zaangażowania w tyle akcji Paulina może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w nauce i aktywnym uczestnictwem w życiu szkoły. Mogą liczyć na nią także koledzy i koleżanki z klasy, dla których jest wzorem do naśladowania.

Drugie miejsce zajęła Dominika Andrzejewska z Zespołu Szkół w Sicienku, która pomaga innym jako wolontariuszka już od czwartej klasy szkoły podstawowej. Bierze udział w zbiórkach żywności, pomaga niepełnosprawnym dzieciom w szkole oraz uczestniczy w składaniu kartoników do wielkanocnego chleba w bydgoskim Caritasie.

Trzecią nagrodę zdobyła Aleksandra Puzio z Zespołu Szkół w Kotomierzu. Wolontariatem zajmuje się dopiero od tego roku szkolnego, ale zdążyła już zorganizować wsparcie dla m.in. Fundacji „Pomóż i Ty”, Towarzystwa Nasz Dom, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Polskiej Akcji Humanitarnej, Kulczyk Foundation. Pomaga osobom chorym i ubogim poprzez organizację paczek, zbiórkę nakrętek i udział w kiermaszach świątecznych. Zorganizowała też projekt ekologiczny w pięcioosobowej grupie wolontariuszy oraz zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Upcyclingowy Zawrót Głowy.

Pozostali uczestnicy konkursu i ich opiekunowie zostali uhonorowani dyplomami. Spotkanie było także okazją do podsumowania warsztatów oraz dyskusji, oczywiście na temat wolontariatu.