Stalowe Anioły wręczone!

Anita Jaszkowska odbiera Stalowego Anioła. (fot. Łukasz Piecyk)

Na co dzień są bezinteresowni i niewidoczni. Nie oczekują za swą pracę nagród ani pochwał. Ich celem jest niesienie pomocy.

Rozdano statuetki Stalowych Aniołów w konkursie dla osób wyróżniających się w działalności społecznej. Plebiscyt zorganizował Urząd Marszałkowski w Toruniu. 

W konkursie wyróżniane są najaktywniejsze osoby tworzące i realizujące nowatorskie rozwiązania w zakresie opieki nad rodziną, troski nad dzieckiem, a także działające na rzecz aktywizacji osób wykluczonych społecznie. Równie cenione jest wspieranie idei wolontariatu. 

Wyróżnieni to ludzie na co dzień mało widoczni, niezabiegający o rozgłos. Ich praca odbywa się w cieniu, a oficjalne wyróżnienia spotykają ich nieczęsto. Nagrody wręczono najlepszym zespołom i osobom udzielającym się społecznie 17 listopada w Collegium Maximum UMK w Toruniu. 

– Warto podkreślić, że to jedyna taka nagroda w naszym województwie – mówi jedna z laureatek tegorocznych Stalowych Aniołów Emilia Malczyk. – A zatem dla osób nagrodzonych ma wartość szczególną. 

Emilia Malczyk jest animatorką w Fundacji Kultury „Rozruch” w Bydgoszczy. Prowadzi projekty artystyczne z osobami starszymi. Paleta możliwości, jakie proponuje seniorom, jest imponująca: robią wspólne filmy (sami piszą scenariusze, sami są też operatorami, reżyserami, oświetleniowcami), wydali własną książkę z wierszami, w radiu robią swoje słuchowisko. 

– Działalność naszej fundacji zasadza się na pomysłowości – dodaje Emilia Malczyk. – Staramy się uaktywniać osoby starsze, które często są samotne i bywa, że czują się niepotrzebne. Nasze zajęcia wykorzystują ich doświadczenie. Każdy wnosi coś od siebie. Twórczo spełniamy marzenia. Wiek nie ma nic do rzeczy. Zawsze jest czas na zdobycie nowych umiejętności. 

Laureaci Stalowych Aniołów skupiają się na codziennych wyzwaniach, nie wypatrując nagród ani pochwał. Dla wielu ta nagroda była zaskoczeniem. 

– Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia – mówi Anita Jaszkowska z Fundacji „Gibulus” z Koronowa. – Na pewno jednak cieszy, że dostrzeżono naszą działalność. 

Fundacja „Gibulus” działa charytatywnie na wielu polach: organizuje korepetycje przedmiotowe dla dzieci, zarówno wyrównujące, jak i rozwijające, zbiera fundusze na świąteczne paczki dla podopiecznych z tych rodzin, w których występuje niepełnosprawność, najmłodszych zabiera na wycieczki do kina, na kręgle, do zoo. Bywają wyjazdy nawet stuosobowe. Prócz tego Anita Jaszkowska prowadzi świetlicę dla dzieci, organizując zajęcia integracyjne: teatralne, sportowe, plastyczne, kreatywne. 

– Działamy głównie dzięki darczyńcom prywatnym – dodaje Anita Jaszkowska. – Ale także dzięki naszym rewelacyjnym wolontariuszom. To sukces nas wszystkich. I wielka motywacja do dalszej pracy. Docenienie zawsze napędza. 

Co ich skłania do niesienia bezinteresownej pomocy innym? Czasem są to własne trudne doświadczenia. 

– Sama miałam niełatwą sytuację rodzinną – przyznaje Anita Jaszkowska. – Musiałam po śmierci mamy zaopiekować się trójką młodszego rodzeństwa. Byłam zmuszona zrezygnować z pracy zawodowej. To właśnie pchnęło mnie na drogę niesienia pomocy innym. 

Laureaci konkursu otrzymali listy gratulacyjne, nagrody pieniężne oraz pamiątkowe statuetki Stalowych Aniołów. 

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.