Setki tysięcy zakopane w ziemi

W gminie Osielsko w 2015 roku zrealizowano szereg projektów z udziałem środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Pora na ich podsumowanie.

Te inwestycje niejednokrotnie kosztowały setki tysięcy złotych. Kanaliza i wodociągi, to inwestycje, których na co dzień nie widać. Zdecydowanie zwiększają one jednak komfort życia lokalnej społeczności. Przyjrzyjmy się temu, co zostało sfinansowane w ramach tych projektów.

Najbardziej kosztowną inwestycją była budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią przy ul. Jana Pawła II w Osielsku i ulicach przyległych – Księżycowej, Jowiszowej, Cichej i Wadowickiej. Projekt ten kosztował, bagatela, ponad 707 tysięcy złotych.

Sieć wodociągowa i kanalizacja zostały też wykonane w tej miejscowości przy ulicy Tuberozy i przyległych do niej. Ten program kosztował ponad 626 tysięcy złotych.

Trzecim z dużych i bardzo ważnych dla lokalnej społeczności projektów była budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy Mickiewicza w Niemczu. Ta budowa pochłonęła nieco ponad ćwierć miliona złotych. Blisko 180 tysięcy wydano na sieć wodociągową i kanalizację sanitarną w ulicy Chabrowej, Tymiankowej i Bazyliowej w Osielsku, a tylko nieco mniej pochłonęła budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Wilgi w Myślęcinku.

Dodatkowo w ramach projektów realizowanych ze współudziałem tego funduszu w całej gminie dokonano nasadzeń drzew i krzewów za kwotę blisko 15 tysięcy złotych.

– To inwestycje, które często są pod ziemią – mówi Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko. – Bez nich komfort życia mieszkańców byłby jednak nieporównywalnie niższy. Pamiętajmy, że w naszej gminie ludzie cały czas chętnie się osiedlają i takie potrzeby są ciągle. Staramy się zaradzać nim, jak tylko możemy.

W tym roku czekają mieszkańców kolejne inwestycje kanalizacyjno-wodociągowe na terenie tego samorządu.