Rekonstrukcja bitwy w Białych Błotach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem

Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach. (fot. nadesłane)

Mieszkańcy oraz turyści odwiedzający podbydgoski Murowaniec mieli okazję przenieść się w czasie. Wszystko za sprawą pikniku, który poświęcony został pamięci powstańców i żołnierzy Wojsk Wielkopolskich, walczących w rejonie kanału górnonoteckiego w nocy z 18 na 19 czerwca 1919 roku.

Inscenizacje zorganizowane wieczorem w 98. rocznicę walk cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Podczas uroczystości poprzedzających piknik, przygotowany m.in. przez harcerzy, nie zabrakło wspomnień sprzed prawie wieku.

– Jeden z epizodów tej nocnej potyczki rozegrał się na przeprawie w pobliżu ówczesnego folwarku w Murowańcu – tłumaczyli organizatorzy wydarzenia. – W starciu z Grenzschutzem brał udział jeden batalion 10. Pułku Strzelców Wielkopolskich. W walce poległo piętnastu żołnierzy, dwóch zmarło od odniesionych ran, czterdziestu siedmiu zostało rannych, a osiemnastu dostało się do niewoli.

Zanim jednak punktualnie o godz. 20 grupa inscenizacyjna przedstawiła wspomniane wydarzenia, o godz. 18 w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Murowańcu odprawiono mszę świętą ku czci poległych żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Następnie przy tablicy pamiątkowej na Skwerze Powstańców Wielkopolskich złożono wiązanki i kwiaty. Gościem uroczystości był Piotr Grygiel, syn powstańca wielkopolskiego, patrona koła TPPW w Białych Błotach.

Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach. Współorganizatorem był zaś Oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Bydgoszczy, młodzieżowe koło TPPW w Murowańcu oraz koło TPPW im płk. Antoniego Grygiela w Białych Błotach.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: wójt gminy Białe Błota Maciej Kulpa, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego Andrzej Szmytka oraz radni Rady Gminy Białe Błota: Alina Puppel, Bronisław Balcerowski oraz Czesław Jabłoński.