Przewodnik turystyczny wypromuje gminę Dobrcz

Przewodnik po najciekawszych miejscach gminy oraz stronę internetową stworzyli gimnazjaliści w ramach programu „Równać Szanse” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

 

Swoją przygodę rozpoczęli na początku stycznia. Przez 152 dni, piętnaścioro gimnazjalistów odwiedziło najciekawsze miejsca w regionie, stworzyli przewodnik oraz uruchomili stronę internetową. Finał projektu „Taka jestem Gmina Dobrcz” odbył się 3 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrczu.

– Projekt miał na celu podniesienie umiejętności pozyskiwania wsparcia społecznego poprzez nawiązanie nowych relacji społecznych oraz kształtowanie umiejętności pracy w zespole – tłumaczy Honorata Zielińska – Szuster, koordynatorka projektu w Gminnym Ośrodku Kultury. – W ostatnich tygodniach pracy nad przewodnikiem spotykaliśmy się nawet dwa razy w tygodniu po 4, a nawet 5. godzin.

Przez czas trwania projektu, młodzież organizowała wycieczki do miejsc, które od piątku można podziwiać w przewodniku. Każde z nich uwiecznili na zdjęciach. Umiejętności praktyczne z fotografii poznali podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów z fotografem – Ryszardem Szołkiem.

– Wybraliśmy się do Kozielca nad Wisłę oraz do Gądecza – dodaje koordynatorka projektu. – Tam młodzież otrzymała zadanie wykonania zdjęć, które zareklamują dane miejsce. Później, dzięki warsztatom z grafiki, mogliśmy poznać możliwości, które dają specjalne programy do obróbki zdjęć.

Jak mówią uczestnicy, początki w nawiązywaniu kontaktów były trudne. Później stało się to łatwiejsze. Młodzież zwróciła się o pomoc w stworzeniu przewodnika również do konserwatora zabytków.

– Przewodnik został opisany miejscowościami – relacjonuje pracownik GOKu w Dobrczu. – Młodzież musiała się bardzo zaangażować, gdyż zdarzało się, że miejsca do których docierali, należały do osób prywatnych. Wtedy trzeba było poprosić o pozwolenie.

Oprócz fotografii, gimnazjaliści poznali techniki dziennikarstwa. Umiejętności graficzne oraz podstawy dziennikarskie pomogły stworzyć uczestnikom projektu kreatywne plakaty i ulotki, które później roznieśli na gminnych biesiadach i festynach.

– Dzięki wspólnej pracy i zabawie przy projekcie „Taka jestem Gmina Dobrcz” mogliśmy się lepiej poznać i zdobyć nowe doświadczenia – relacjonuje Agata Khuat Cao, jedna z uczestniczek. – Tworząc przewodnik opieraliśmy się również na bogatej wiedzy mieszkańców danych miejsc. Wszyscy, których spotkaliśmy podczas naszych działań, byli bardzo uprzejmi i chętni do pomocy. Oprócz tak życzliwych osób, poznaliśmy również miejsca, o których do tej pory nie wiedzieliśmy.

Podczas kilkunastu tygodni tworzenia projektu, młodzież poznała swoje pasje i nauczyła się wspólnej realizacji postawionych celów.

– Mamy różne pasje i zainteresowania, jednak od stycznia połączył nas jeden wspólny cel – utworzenia strony internetowej i wydania publikacji o najciekawszych miejscach gminy Dobrcz – zgodnie mówią uczestnicy projektu. – Dziś możemy powiedzieć, że zadanie zostało zrealizowane na piątkę z plusem.

W projekcie udział wzięło piętnaścioro gimnazjalistów, z placówek w Dobrczu, Kotomierzu i Wudzyniu. Podsumowaniu towarzyszyła wystawa fotografii, zrobionych podczas warsztatów w Karolewie. W uroczystym zakończeniu projektu wziął udział m.in. Krzysztof Szala, wójt gminy Dobrcz wraz z Radą Gminy, osoby związane z projektem oraz mieszkańcy całego regionu. Uczestnicy projektu otrzymali z rąk wójta podziękowania za wspólną pracę, młodzież zaś odwdzięczyła się gościom, wręczając im zdjęcia, wykonane podczas wypraw.

– Dzięki sponsorom – zaprzyjaźnionej drukarni oraz wszystkim osobom związanym z projektem, mogliśmy odnieść tak wielki sukces – podsumowuje Honorata Zielińska – Szuster. – Mimo że projekt dobiegł już końca, postanowiliśmy kontynuować to, co przyniosło nam tak wiele radości. Mam nadzieję, że przewodnik oraz strona internetowa będą skutecznie promowały nasz region.

Przewodnik „Taka jestem Gmina Dobrcz” będzie dostępny w Urzędzie Gminy oraz rozdawany przy okazji wielu różnych wydarzeń w gminie.