Przed nami Ogólnopolski Turniej Karate WKF w Osielsku

Młodzi karatecy trenują po kilka godzin w tygodniu, aby przygotować się do prestiżowych zawodów (fot. A. Jankowski/Facebook)

7 października w hali sportowej Zespołu Szkół w Osielsku odbędzie się Ogólnopolski Turniej Karate WKF organizowany przez Stowarzyszenie Sportowe „Yamabushi”.  
 
Przed nami już szósta edycja wydarzenia, które przez lata zyskało niemałą renomę. Co roku do gminy Osielsko przyjeżdża w ramach turnieju ok. 400 zawodników karate z całego kraju.

– Przy okazji najbliższej edycji spodziewamy się podobnej frekwencji – mówi Andrzej Jankowski, trener w „Yamabushi”.  Nasz turniej jest wpisany w oficjalny kalendarz Polskiego Związku Karate. Zawody będą rozgrywane w kilku kategoriach wiekowych, a ich formuła to WKF, czyli olimpijska. 
Uczestnicy zmagań będą mierzyli się w indywidualnym kata (układy formalne) i kumite (walka). Na matach osielskiej sali pojawią się zarówno dzieci poniżej siódmego roku życia, jak i młodzież czy nawet seniorzy.

– W poprzednich turniejach reprezentanci klubu „Yamabushi” wiedli prym w rywalizacji – informuje Andrzej Jankowski. – Teraz przystąpimy do zmagań w kilkunastoosobowym składzie i mam nadzieję, że będzie podobnie. Być może turniej w Osielsku dla niektórych stanie się przetarciem przed październikowymi mistrzostwami świata na Teneryfie. O tym jednak zadecydują odbywające się w najbliższą sobotę 30 września mistrzostwa Polski w Pleszewie, które są także eliminacją do wspomnianego czempionatu.

Początek październikowego turnieju jest zaplanowany na godz. 10. Kibice będą mogli obserwować rywalizację aż do późnych godzin popołudniowych, a być może nawet wieczornych. Dla najlepszych zawodników organizatorzy przygotowali nagrody – zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają złote medale oraz puchary. Przewidziano także srebrne i brązowe krążki dla karateków z drugich i trzecich miejsc oraz dyplomy. Przyznane zostaną również wyróżnienia drużynowe dla najlepszych trzech klubów.

– Gorąco zachęcamy do przybycia tego dnia na salę i obserwowania zmagań karate na najwyższym poziomie – mówi Andrzej Jankowski. – Sporty walki, w tym karate, są często postrzegane jako nawołujące do agresji. To błąd. Nasza dyscyplina jest bardzo rozwojowa i przeznaczona dla wszystkich, a każdy będzie mógł się o tym przekonać osobiście już 7 października.