Precz z komuną

Polską działaczkę komunistyczną ma zastąpić Adam Mickiewicz. (fot. autor)

Ulice Hanki Sawickiej, 22 Lipca oraz 23 Stycznia muszą do 2 września zmienić nazwę. To wymóg ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych. Niedługo ruszą konsultacje w tej sprawie.

Gmina ma już kilka propozycji, co zastąpi wspomniane nazwy.

– Jeśli chodzi o ul. Hanki Sawickiej, mamy jedną propozycję. Będzie to ul. Mickiewicza – mówi na łamach „Soleckich Wiadomości z Ratusza” Barbara Białkowska, zastępczyni burmistrza. – W sąsiedztwie znajdują się ul. Sienkiewicza i ul. Słowackiego, więc propozycja nadania nazwy ulicy imieniem kolejnego wieszcza pozwoliłaby na zachowanie jakiegoś porządku w nazewnictwie ulic znajdujących się w tym rejonie miasta.

Wyjątkiem byłby tu blok z dwoma wejściami od strony ul. Sienkiewicza. Wstępnie jego mieszkańcy są za tym, aby zmienić adres właśnie na autora „Krzyżaków”. W przypadku 23 Stycznia magistrat konsultował sprawę z Instytutem Pamięci Narodowej.

– IPN wychodzi z założenia, że data ta stanowi początek okupacji sowieckiej – wyjaśnia przedstawicielka UMiG w Solcu Kujawskim. – My natomiast upamiętniamy tego dnia zakończenie okupacji niemieckiej. Mamy jednak przygotowane cztery propozycje nowej nazwy. Jeszcze jednak nie zapadła decyzja, czy rozpoczniemy procedurę zmiany nazwy, czy będziemy się odwoływać do IPN-u. Pojawiły się też pytania o zmianę nazwy ul. Bojowników o Wolność i Demokrację. Na stronie IPN-u znajduje się wykaz nazw ulic, które powinny być zmienione. Tej nie ma w wykazie, stąd nie ma potrzeby takiej zmiany.

Procedurę poprzedzą konsultacje społeczne. Rozpoczną się najprawdopodobniej na początku marca. Mogą wziąć w nich udział osoby pełnoletnie zamieszkujące dany teren. Badanie opinii mieszkańców będzie realizowane za pośrednictwem anonimowych ankiet rozdawanych bezpośrednio do naszych drzwi.

– Zaczniemy od ul. Hanki Sawickiej, następnie ul. 22 Lipca – zapowiada Barbara Białkowska. – Do zmiany mamy jeszcze nazwę naszego parku miejskiego, który nosi imię Janka Krasickiego. Będziemy proponowali nadanie temu obszarowi nazwy Park Miejski.

Warto pamiętać, że zmiany w nazewnictwie ulic nie wpłyną na ważność dokumentów. Nie będzie więc trzeba wymieniać ich na nowe. Jeśli samorząd nie zdąży do 2 września z nazwaniem na nowo ulic, to zajmie się tym wojewoda.