Pod koniec kwietnia w Białych Błotach odbyła się 24. edycja Wojewódzkiego Turnieju Recytatorskiego

Artystyczne wydarzenie odbyło się 29 kwietnia.

Zainteresowanie dzieci sztuką recytatorską oraz uwrażliwienie ich na kulturę i estetykę słowa to główne cele organizowanego w Białych Błotach 24. Wojewódzkiego Turnieju Recytatorskiego „O pióro Jana Brzechwy”. Artystyczne wydarzenie odbyło się 29 kwietnia.

Przedsmakiem zmagań recytatorów był występ pantomimy „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w wykonaniu zespołu teatralnego Grawitacja z Gminnego Centrum Kultury. Zwieńczeniem spotkania był zaś spektakl Grupy T „Supełki – nieoczekiwana zamiana miejsc”.

– Głównym celem konkursu było zainteresowanie dzieci sztuką recytatorską oraz uwrażliwienie ich na kulturę i estetykę słowa – podkreśla Łukasz Narolski, dyrektor GCK. – Dzięki takim spotkaniom popularyzujemy także polską i światową literaturę dziecięcą oraz młodzieżową. Turniej stwarzał także możliwość rozwijania uzdolnień twórczych i doskonalenia umiejętności recytatorskich oraz służył upowszechnianiu kultury żywego słowa.

Konkurs skierowany był do najmłodszych mieszkańców województwa. Jury w składzie Józefina Szałańska, Roma Warmus oraz Monika Klawitter wysłuchało ponad 60 uczestników i przyznało nagrody oraz wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych.

W kategorii uczniów klas pierwszych pierwsze miejsce zajęła Laura Reczka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi. Na drugim i trzecim miejscu podium stanęli odpowiednio: Maks Winiecki z SP nr 65 w Bydgoszczy oraz Zuzanna Ćwikła z SP w Witoldowie. Wyróżnienie z rąk jury odebrał Mikołaj Kudła z SP w Białych Błotach.

Bruno Barczak, reprezentant tej samej placówki, zdobył najwyższe miejsce wśród uczniów klas drugich. Drugie miejsce wyrecytował Igor Wilkowski z ZS w Bysławiu, trzecie zaś Olga Rauza z ZS w Łochowie.

W tej kategorii jury postanowiło przyznać aż pięć wyróżnień, które trafiły do: Karoliny Jóźwiak oraz Szymona Ptasznika, reprezentujących SP w Białych Błotach, Emilii Sobiechowskiej z ZS nr 7 w Bydgoszczy, Michaliny Kardach z ZS w Łochowie oraz Wiktorii Szczepińskiej, uczennicy SP w Witoldowie.

Wśród najstarszych uczestników zmagań – uczniów klas trzecich – pierwsze miejsce wywalczył Maksymilian Sobkiewicz z Gminnego Ośrodka Kultury w Gostycynie, drugie i trzecie odpowiednio reprezentanci Zespołu Szkół w Solcu Kujawskim: Nikodem Czaki oraz Klaudia Gołębiewska.

Siedmioro uczniów z rąk jury odebrało wyróżnienia: Mateusz Obirek z SP nr 65 w Bydgoszczy, Oliwia Robaczewska z ZS nr 2 w Szubinie, Wiktoria Lach z ZS-P nr 3 w Nakle nad Notecią, Antonina Kudła z SP nr 41 w Bydgoszczy, a także Anna Węgierska z ZS w Łochowie oraz reprezentanci Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku: Wiktoria Obara i Mateusz Paterek.

– Jesteśmy dumni, że w naszym regionie jest tak uzdolniona młodzież – podkreślały podczas wręczania nagród laureatom i wyróżnionym jurorki. – Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

Organizatorem 24. Wojewódzkiego Turnieju Recytatorskiego „O pióro Jana Brzechwy” było Gminne Centrum Kultury. Patronat honorowy nad imprezą objął starosta bydgoski Wojciech Porzych.