Pobiegną dla Generała

Sportowa rywalizacja i wspaniała zabawa – to wszystko czeka na mieszkańców gminy i gości drugiej edycji Biegu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który odbędzie się już 1 października w Zielonce. Pomysłodawcą wydarzenia jest Aldona Rybka, redaktor portalu naszebialeblota.pl.

Bieg główny, który prowadzić będzie zawodników przełajem przez dziesięciokilometrową trasę, wystartuje o godzinie 13.30. Całość poprzedzi Bieg Małego Dąbrowskiego, czyli rywalizacja dla najmłodszych sportowców.

– Impreza ma na celu upamiętnienie dokonań Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, które miały miejsce w roku 1794, podczas Powstania Kościuszkowskiego – relacjonuje Aldona Rybka. – To właśnie te tereny Generał wyzwolił spod panowania pruskiego. Zwycięstwo pod Łabiszynem i wyzwolenie Bydgoszczy miało wielki wpływ na kształtowanie świadomości narodowej Polaków. Październikowy bieg będzie towarzyszył wydarzeniu „222. Rocznicy Wkroczenia Wojsk Powstania Kościuszkowskiego na Kujawy i Pomorze” i festynowi sołeckiemu Zielonce tego samego dnia.

Organizatorzy biegu przewidują w tym roku udział kilkuset uczestników. W rywalizacji głównej wziąć mogą udział sportowcy powyżej 16. roku życia. W klasyfikacji generalnej wyłonionych zostanie aż dwunastu laureatów – 6 kobiet i 6 mężczyzn – oraz 30 zawodników w kategoriach wiekowych. W zestawieniu drużynowym zaś przewidziano trzy miejsca. W poprzedzającym biegu dla najmłodszych rywalizacja rozstrzygnięta zostanie w czterech kategoriach wiekowych, na czterech dystansach.

– Tradycją biegu jest specjalnie wytworzony, ceramiczny pamiątkowy medal – dodaje Aldona Rybka. – W trakcie całego wydarzenia propagujemy również zdrowy styl życia, stąd uczestnicy otrzymają także upominek-niespodziankę, pochodzący prosto z agroturystycznych, wiejskich gospodarstw.

Formularz zgłoszeniowy dla zawodników dostępny jest do 25 września na oficjalnej stronie Biegu – www.biegdabrowskiego.pl. Po tym terminie zapisy przyjmowane będą w dzień zawodów w Biurze w Zielonce.

Impreza to również pokazy rekonstruktorów historycznych, a także promocja żywności ekologicznej. Do Zielonki przyjadą specjalne Food Trucki, na stołach zaś pojawią się regionalne nalewki i potrawy przygotowane przez lokalnych wytwórców.

Przemarsz wojsk Powstania Kościuszkowskiego przez Kujawy i Pomorze, wspomagany Biegiem Dąbrowskiego, każdego roku pomaga integrować środowiska lokalne i biegowe, a przede wszystkim, spełnia swój główny cel – jest patriotyczną lekcją historii.

Wydarzenie Honorowym Patronatem objęli: Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojciech Porzych, Starosta Bydgoski oraz płk Marek Ługiewicz, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy. Patronem Biegu Małego Dąbrowskiego jest poseł Piotr Król.

Regulamin II Biegu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego dostępny jest na www.biegdabrowskiego.pl. Wydarzenie śledzić można również bezpośrednio poprzez portal społecznościowy Facebook.