Pierwszy powiew wiosny

W Bożenkowie wiosnę przywitano ogniskiem. (fot. nadesłane)

W gminie Osielsko dzieci ze świetlic radośnie i głośno przywitały wiosnę i z równie wielkim zapałem pożegnały zimę. Wraz z opiekunkami wykonały marzanny, a następnie bawiły się na świeżym powietrzu, wdychając pierwsze zapachy budzącej się przyrody.

Powitanie wiosny w świetlicy w Jarużynie odbyło się po to, by w końcu rozprawić się z zimą. Najpierw dzieci wykonały Marzannę, by potem zgodnie ze zwyczajem ją spalić i tym samym pożegnać zimowe chłody.

– Uczestnicy pozimowego spotkania zostali poproszeni, by na karteczkach napisać, jaki mają kłopot czy problem, a następnie podrzeć ją i wrzucić do ognia, pozbywając się kłopotu – relacjonuje Agnieszka Olszewska, opiekunka świetlicy w Jarużynie. – Pani Wiosna przygotowała za to dzieciom miłą niespodziankę. W zakamarkach pomieszczenia świetlicy pochowała oznaki zbliżającej się pory roku: motylki, kwiatki, a przy nich coś słodkiego. Dzieci uwielbiają tego typu poszukiwania, zatem radość ze skarbów była olbrzymia.

Podobna gratka odbywała się w świetlicy w Bożenkowie. „Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to ty…” – tymi słowami piosenki Marka Grechuty mali uczestnicy spotkania przywitali wiosnę w pierwszym dniu jej panowania. Aby tradycji stało się zadość, pożegnano marzannę – symbol zimy, która wcześniej została przygotowana na zajęciach plastycznych. Jak opowiada Hanna Kątna, opiekunka świetlicy, później było świętowanie przy ognisku, czyli pieczenie kiełbasek i śpiewanie: „wiosno, wiosno, echże ty…”.