Piękno i funkcjonalność

Obiekt został oddany do użytku w połowie 2016 roku. (fot. autor)

Do końca lutego potrwa głosowanie w plebiscycie Polska Architektura 2016. Jednym z kandydatów do tego tytułu jest budynek węzła przesiadkowego w Solcu Kujawskim.

Obiekt został oddany do użytku w połowie 2016 roku. Został zrealizowany w ramach projektu BiT City. Węzeł był ostatnim z etapów budowy sieci. Obiekt w Solcu Kujawskim został zaprojektowany przez Rafała Sieraczyńskiego, twórcę i szefa pracowni Rysy Architekci.

– Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim swoją formą wynika z zastanego krajobrazu, na który złożyły się z jednej strony skarpa kolejowa i pokrywająca jej podnóże zieleń, z drugiej zaś zróżnicowana zabudowa okolicy z dworcem z początku XX wieku, modernistycznym pawilonem handlowym, a dalej zabudową mieszkaniową – blokami z wielkiej płyty i drewnianymi domami – uważają organizatorzy konkursu.

W trakcie projektowania architekt musiał sprostać zadaniu wyznaczonemu przez inwestora – stworzeniu soleckiej „bramy do miasta”, która miała być rozpoznawalna. Sieraczyński zrezygnował z zaproponowania sporego budynku na rzecz jednolitej koncepcji, którą spina proste zadaszenie. Takie samo znajduje się zarówno na peronach, przystankach i w punkcie obsługi klienta. Całość uzupełnia zieleń, platformy do chodzenia oraz schody.

– Poprzez kreatywne zagospodarowanie różnic wysokości skarpy kolejowej mamy możliwość przenikania przez całe założenie – dodaje architekt.

Teren w pobliżu dworca jest w tej chwili o wiele bardziej funkcjonalny. Na plus organizatorzy konkursu zaliczają także przejrzystą i prostą formę, ale uporządkowanie otoczenia.

W chwili zamknięcia numeru naszej gazety solecki węzeł zajmuje drugie miejsce w swojej kategorii. Wyprzedza go tylko gdańska siedziba firmy LPP, która zmodernizowała zabytkowy budynek z lat 20. XX wieku na potrzeby biurowe. Niewiele mniej głosów ma także hotel Szuflandia w Wiśle, który plasuje się na trzecim miejscu. Wszystkie te budynki pozostawiły w tyle m.in. dworzec Łódź Fabryczna oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Głosować można na stronie sztuka-architektury.pl. Głos można oddać raz dziennie.