PER MUSICAM AD ASTRA – V Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika 24-29 czerwca 2017 w Toruniu, Chełmży, Inowrocławiu i Lubiczu

(fot. nadesłane)

W dniach 24-29 czerwca br. odbędzie się już V Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA organizowany przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, zaś współorganizowany przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie „Tumska 14” z siedzibą w Chełmży. W tym roku udział zgłosiły zespoły z Węgier, Norwegii, Portugalii, Finlandii, Czech, Łotwy, Hongkongu oraz różnych regionów Polski. Chóry będą się zmagały w przesłuchaniach konkursowych, a także występowały na Festiwalowych Koncertach przed publicznością w Toruniu, Chełmży, Lubiczu i Inowrocławiu.

Podobnie jak w poprzednich latach w ramach Festiwalu zaplanowane zostały koncerty specjalne. Pierwszy z nich to „Tango Project”, który odbędzie się w sobotę 24 czerwca w Bazylice Konkatedralnej w Chełmży i w niedzielę 25 czerwca w Dworze Artusa w Toruniu. W programie znajdą się kompozycje cenionego na świecie argentyńskiego kompozytora Martina Palmeriego: Tango Gloria i Tango Credo. Podstawę twórczości tego kompozytora stanowi tango argentyńskie, wzbogacone elementami jazzu i folkloru argentyńskiego, czyli rozpropagowane przez Astora Piazzollę tango nuevo. Oba utwory w Polsce zabrzmią po raz pierwszy. Martin Palmeri już po raz drugi będzie gościem naszego Festiwalu. Podczas III edycji PER MUSICAM AD ASTRA jego Magnificat spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony publiczności i doczekał się wydania płytowego. Wykonawcami koncertów „Tango Project” będą: Martin Palmeri (fortepian), Mario Stefano Pietrodarchi (bandoneon), Aleksandra Turalska (sopran), Agata Schmidt (mezzosopran), Łukasz Klimczak (baryton), toruński Chór „Astrolabium” oraz Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Kingi Litowskiej. Koncert w Chełmży zorganizowano dla uczczenia ustanowienia św. Jana Pawła II Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a patronatem swym objęli go Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober oraz Burmistrz Miasta Chełmży Jerzy Czerwiński. Ambasada Republiki Argentyny w Polsce sprawuje natomiast patronat honorowy nad obydwoma wydarzeniami.

Drugą propozycją jest Koncert Specjalny „Dźwięki Północy” zaproszonego na festiwal Chóru Kameralnego „441 Hz” z Gdańska. Dyrygentką zespołu jest Anna Wilczewska. Jest to dosyć młody zespół, jednak ich pasja i zaangażowanie pomogły w zdobyciu najwyższych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych (między innymi: Grand Prix XII Międzynarodowego Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie, dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu „Slovakia Cantat” w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom i II Nagroda na XLVI Ogólnopolskim Festiwalu „Legnica Cantat” (2015), Nagroda Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie; również Anna Wilczewska ma na swoim koncie nagrodę dla najlepszego dyrygenta). Chór Kameralny „441 Hz” promuje współczesną muzykę wokalną. W swoim dorobku ma płytę wydaną przez wydawnictwo DUX z muzyką chóralną współczesnych kompozytorów. Podczas koncertu zespół zaprezentuje kompozycje twórców z Norwegii, Finlandii i Szwecji inspirowane głównie tamtejszym folklorem.

Festiwal jest organizowany z myślą o mieszkańcach regionu, którzy mogą obserwować zmagania konkursowe i wysłuchać festiwalowych koncertów, usłyszeć różnorodne brzmieniowo zespoły z całego świata i zapoznać się ze współczesną muzyką chóralną. Dla chórów natomiast organizatorzy przygotowali warsztaty z emisji głosu oraz interpretacji utworów prowadzone przez wybitnych dyrygentów chóralnych z Węgier, Norwegii i Polski.

Na koncerty festiwalowe wstęp jest wolny, jedynie na koncert „Tango Project” w Toruniu niezbędne jest zaproszenie, które będzie można wygrać od 15 czerwca na profilu Festiwalu: Facebook.com/PerMusicamAdAstra. Szczegółowe informacje o przebiegu V Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego PER MUSICAM AD ASTRA znajdują się na stronie www.pmaa.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook.com/PerMusicamAdAstra.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Burmistrza Miasta Chełmży oraz Narodowego Centrum Kultury. Jest współfinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Miasta Toruń i budżetu Gminy Miasta Chełmży. Sponsorem Głównym Festiwalu jest Krajowa Spółka Cukrowa S.A.