Nowa Wieś Wielka i Brzoza świętują odzyskanie przez Polskę niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości rok 2016 (Fot. Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Wielkiej)

Będzie głośno i z pewnością widowiskowo. W podbydgoskiej Brzozie już 11 listopada odbędą się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wśród wielu atrakcji przed mieszkańcami zaprezentują się m.in. historyczni rekonstruktorzy.

Zanim jednak w gminie pojawią się żołnierze, animatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury zaproszą mieszkańców na rękodzielnicze warsztaty, które zorganizowane zostaną 31 października o godzinie 12.00, w przede dniu Wszystkich Świętych. Wszyscy chętni będą mieli okazję stworzyć wyjątkowe stroiki, które w środę zaniosą na groby swoich bliskich.

– W sobotę 11 listopada zapraszamy zaś na gminne obchody Święta Niepodległości w Brzozie – mówi Włodzimierz Tomczak, dyrektor GOK w Nowej Wsi Wielkiej. – Punktualnie w południe w brzozowskim kościele odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Kwadrans przed, wspólnie z uczestnikami XI Bydgoskiego Rajdu Niepodległości, pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddamy hołd poległym za Polskę.

O godzinie 14.30, przeniesiemy się na plac przy GOK-u w Nowej Wsi Wielkiej, gdzie zorganizowana zostanie widowiskowa inscenizacja epizodu walk z Powstania Warszawskiego w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed mieszkańcami zaprezentuje się Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Drużyna Szturmowa” z Bydgoszczy. Po pokazie zaprezentowany zostanie sprzęt militarny i wiekowe mundury.

– Z pewnością coś dla siebie znajdą nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci – podkreśla Włodzimierz Tomczak. – Wspomnienia tamtych wydarzeń są dla naszego regionu bardzo ważne. Powinny być więc przy każdej możliwej okazji przypominane.

Po widowiskowym spektaklu władze gminy wraz z mieszkańcami złożą na cmentarzu kwiaty oraz zapalą znicze przy grobach poległych. Po powrocie na wszystkich w ośrodku kultury czekać będą tradycyjne rogale świętego Marcina, a także gorące napoje. Spotkanie to uświetni okolicznościowy występ zespołu „Brzozowiacy” oraz chóru „Lirenka”. Zwieńczeniem dnia będzie Msza Święta w kościele w Nowej Wsi Wielkiej.

W listopadzie na mieszkańców gminy czeka jeszcze kilka atrakcji. W Gminnym Ośrodku Kultury w każdy czwartek o godzinie 15.00 odbywają się zajęcia z robotyki, zaś o godzinie 16.30 nauka gry na gitarze.

– W śród wielu oferowanych przez nas przez cały tydzień zajęć z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – podsumowuje dyrektor placówki.

Pod koniec listopada do gminy przyjadą mieszkańcy Środowiskowych Domów Samopomocy, by wspólnie wziąć udział w zabawie andrzejkowej. Jak podkreślają organizatorzy z Nowej Wsi Wielkiej, szykuje się naprawdę wspaniała zabawa.