Muzeum Solca im. Księcia Przemysła organizuje wystawę związaną z Kołem Fotograficznym „Pozytyw”

Aparat Smiena – kiedyś marzenie amatorów fotografii, dziś już zabytek. (fot. ilustracyjne)

Intencją muzeum jest zorganizowanie wystawy czasowej, prezentującej dokonania koła, oraz przybliżenie technologii fotograficznej epoki przedcyfrowej. 

Soleckie muzeum jest organizatorem wielu wystaw czasowych. Jedną z nich będzie ekspozycja poświęcona Kołu Fotograficznemu „Pozytyw”, które funkcjonowało w latach 70. i 80. przy Kujawskich Zakładach Naprawy Samochodów. 

– Było to koło działające bardzo prężnie – mówi dyrektor soleckiego muzeum Rafał Kubiak. – Do zainteresowania się jego działalnością zainspirowała nas rozmowa z jednym z najaktywniejszych jego członków – Kazimierzem Lewandowskim. Opowiedział nam wiele o działalności koła, zachęcił do przyjrzenia się osiągnięciom jego członków. 

Jak wiele innych kół tego typu działających przy zakładach pracy w Polsce Ludowej, była to grupa kilkunastu amatorów, która w wolnych chwilach oddawała się swojej pasji. Organizowali dla własnych potrzeb plenery fotograficzne, robiąc zdjęcia przyrodzie lub próbując swoich sił w fotografii artystycznej, np. portretowej. 

– Z punktu widzenia naszego muzeum najciekawsza jest oczywiście działalność koła dokumentująca historię miasta – dodaje Rafał Kubiak. – Na pozyskaniu tych fotografii chcemy się właśnie skupić, bo to one będą stanowiły zasadniczą część naszej wystawy. Dlatego apelujemy do wszystkich byłych członków koła „Pozytyw” o kontakt oraz ewentualną pomoc w organizacji naszej wystawy. Jak dotąd udało nam się dotrzeć do kilku fotografów z tamtych lat, którzy dysponują jeszcze zdjęciami czy negatywami. Jeden z nich nie posiada wprawdzie zdjęć, ale zobowiązał się wspomóc naszą wystawę użyczeniem na jej potrzeby sprzętu fotograficznego z tamtych lat. Tak więc wyeksponujemy w muzeum również wyposażenie ciemni w postaci starego powiększalnika czy puszek do wywoływania zdjęć. Nie zabraknie oczywiście i aparatów z minionej epoki, z klasyczną smieną na czele. Będzie można podziwiać także oryginalny statut koła oraz legitymacje członkowskie. 

Wystawa będzie z pewnością interesująca dla ludzi młodych, którzy sami fotografują, ale niewiele wiedzą o epoce fotografii ery przedcyfrowej. 

Każdy, kto chciałby wspomóc organizację wystawy wypożyczeniem na jej potrzeby pamiątek, a zwłaszcza członkowie koła „Pozytyw”, proszeni są o kontakt z soleckim muzeum pod nr. tel. (52) 387 31 20 lub 668 447 085, a także pod adresem e-mail: muzeum@soleckujawski.pl. 

Wystawa zostanie otwarta 21 marca i potrwa do połowy maja.