Młodzi przyszłością Mustanga

Zawodnicy z gminy Osielsko zdominowali w tym roku juniorską rywalizację. Aż pięć z siedmiu finałów mistrzowskich reprezentanci Mustanga kończyli na podium. Co więcej, czterokrotnie na jego najwyższym stopniu.

Choć speedrower nie jest w naszym kraju dyscypliną wiodącą, to jego popularność cały czas wzrasta. Sport ten jest wzorowany na żużlu, z tym że motocykle są zastąpione przez inne jednoślady – rowery.

– W nasze okolice dyscyplina ta dotarła w 1997 r. dzięki Arkadiuszowi Słyszowi – mówi Mariusz Detlaf, prezes ULKS Mustanga Żołędowo. – Jako nauczyciel pokazał on ówczesnym uczniom szkoły podstawowej, na czym polega speedrower. Spotkało się to z zainteresowaniem i trwa tak do dziś.

Rok później powstał tor w Maksymilianowie, który przez lata podlegał kilkukrotnie renowacji i aż do teraz służy zawodnikom Mustanga. Zmieniał się nie tylko tor, ale również historia sekcji speedrower, która z roku na rok była coraz obszerniejsza.

– Mamy na swoim koncie m.in. brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów, ale najważniejsze sukcesy odnosili nasi zawodnicy indywidualnie – przybliża prezes klubu. – W 2011 r. reprezentujący nasz klub Patryk Piechota zdobył dwa medale mistrzostw świata. Z sukcesami występowaliśmy także podczas innych ważnych zawodów rangi europejskiej i światowej.

Chlubą klubu z Żołędowa są w szczególności juniorzy. Dwadzieścia lat od założenia sekcji potwierdzili, że speedrower w gminie Osielsko ma przyszłość. Zawodnicy Mustanga zdobyli w tym roku złote medale podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Kadetów, Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików, Mistrzostw Polski Par Młodzików, Mistrzostw Polski Par Juniorów oraz srebro na Mistrzostwach Polski Par Kadetów.

– Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani takimi rezultatami – mówi Mariusz Detlaf. – Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się aż tylu medali, ale wiem, że nie były one dziełem przypadku, tylko ciężkiej pracy zawodników oraz ich trenerów.

Kwestią czasu są kolejne dobre wyniki młodzieżowców Mustanga. Być może będą one zasługą nowych zawodników? Klub właśnie rozpoczyna nabór. Włodarze zapraszają kandydatów w sierpniu na tor przy szkole podstawowej w Maksymilianowie w każdy poniedziałek i czwartek na godz. 18 i we wtorki na godz. 18.30.