Mieszkańcy gminy Dobrcz wzięli udział w Nocy Muzeów w Karolewie

Młodzież podczas wspólnego zdjęcia po otwarciu wystawy Johna Cashmana w Karolewie. (fot. nadesłane)

Noc Muzeów w Polsce organizowana jest od 2003 roku. W karolewskiej placówce wydarzenie przygotowano po raz pierwszy. Goście piątkowej nocy mogli zwiedzić m.in. muzeum Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych. Tam też, dwa dni później, zorganizowano wystawę fotografii wnuka patrona szkoły.

Zwiedzanie w Karolewie dla mieszkańców gminy rozpoczęło się już o godz. 17. Wcześniej jednak gimnazjaliści i ich rodzice mieli okazję poznać mniej znane zakątki szkoły, porozmawiać z nauczycielami, a także uczniami.

Do udziału w tym wyjątkowym wieczorze zaproszeni zostali artyści z regionu, m.in. chór Septyma z VII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, a także muzycy ze Stronna – chór Destinatum, który przygotowuje Barbara Maksellon. W artystycznej części nocy pojawili się także uczniowie z Serocka i Karolewa, którzy zabawiali gości swoimi kabaretowymi popisami oraz tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Karolaki.

– W wydarzenie aktywnie włączyły się panie ze Stowarzyszenia „Jestem Aktywna” z Dobrcza, które zaprezentowały pokaz makijażu – opisuje Stanisław Buś, dyrektor ZSA-E. – O niezwykłej Polsce opowiedział nam podczas wykładu Jarosław Jagodziński z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, a warsztaty rękodzieła zaprezentowała Barbara Hipnarowicz.

Nie zabrakło także pokazu przygotowanego przez strażaków z Łowinka i pokoju zagadek, który zorganizowała dla gości młodzież z internatu. Na smakoszy czekał słodki poczęstunek i grochówka, a dla ciekawskich otworzono drzwi znajdującego się przy szkole muzeum.

– W piątkowy wieczór otworzona została także okolicznościowa wystawa z okazji poświęcenia osiemdziesiąt lat temu sztandaru kółka rolniczego z Dobrcza – podkreśla Jolanta Zamojdzin-Sobólska, kustosz muzeum, córka patrona szkoły.

Kilka dni później, we wtorek 23 maja, w muzeum zorganizowane zostało przełożone z piątku spotkanie z wnukiem Bronisława Zamojdzina – brytyjskim fotografem Johnem Cashmanem. Wydarzenie, oprócz walorów artystycznych, miało oswoić młodzież z kontaktami w języku obcym.

– Podczas wystawy zatytułowanej „Time” artysta przedstawił swoje fotografie z różnych miejsc świata, które inspirują go na co dzień – relacjonuje Jolanta Zamojdzin-Sobólska. – W trakcie spotkania dzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami w pracy z aparatem, a także dopytywał o ich własne pasje. Nie zabrakło także indywidualnych rozmów w języku angielskim i wspólnych zdjęć.

W warsztatach uczestniczyła młodzież z klas II i III technikum. Żywa lekcja języka angielskiego pozwoliła im przełamać komunikacyjne bariery, w niektórych zaś zaszczepiła pasję do fotografii.

Noc Muzeów oraz wystawa fotografii przyciągnęły do karolewskiej placówki i pobliskiego muzeum dziesiątki uczniów, rodziców i mieszkańców gminy Dobrcz. Jak zapowiadają organizatorzy, sukces tego wydarzenia na pewno zostanie wykorzystany, bowiem szkoła już się przymierza do organizacji podobnego wydarzenia w nadchodzącym roku.