Lato witamy w Borównie

Tydzień przed wielkim otwarciem sezonu kąpielowego w Borównie, członkowie WOPR sprawdzili swoje umiejętności podczas XII Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Ratownictwie Wodnym.

Jezioro Borówno jest jednym z najczystszych akwenów wodnych w powiecie. To właśnie tam, 18 czerwca, zorganizowano największe w regionie zawody ratownictwa wodnego. Drużyna z Borówna spisała się na medal, drużynowo zajmując pierwsze miejsce. Wydarzenie połączone było również z Memoriałem Kazimierza „Szymka” Szymielewicza, ratownika WOPR, który zginął w wypadku samochodowym w 2004 roku.

– W zawodach uczestniczyło dziesięć drużyn ratowniczych z całego województwa – relacjonuje Zdzisław Trzciński kierownik OSW WOPR województwa kujawsko-pomorskiego w Borównie. – Naszym zmaganiom kibicowali z brzegu mieszkańcy gminy. Wśród przygotowanych konkurencji znalazły się: rzut kołem na odległość i celność, akcja ratownicza łodzią, ratowanie przy pomocy kajaka, bieg z noszami i akcja z kołowrotem. Emocji więc nie brakowało, a mistrzostwa pozwoliły nam sprawdzić swoje przygotowanie do nadchodzącego sezonu.

Zwycięzcami rywalizacji drużynowej została ekipa z Włocławka. Przedstawiciele Borówna, w składzie Marcin Krzycki, Damian Szpera, Artur Lewandowski, Jakub Trzciński zajęli trzecie miejsce. W sztafecie memoriałowej zaś poszczycić się mogli złotym medalem.

Tuż po zmaganiach rozpoczęły się wielkie przygotowania do otwarcia sezonu kąpielowego, zarówno na plaży, jak i na terenie ośrodka wypoczynkowego.

– Od początku tygodnia budowaliśmy pomost i przygotowywaliśmy plażę dla pierwszych miłośników kąpieli – dodaje przedstawiciel WOPRu. – Akwen w Borównie cieszy się bardzo dużą popularnością. Przy jeziorze działa ośrodek wypoczynkowy z wieloma atrakcjami, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Plaża znajdująca się od południowej strony jeziora, strzeżona jest przez wykwalifikowanych ratowników, całość zaś nadzorowana jest również przez monitoring.

Jak zaznacza Zdzisław Trzciński, woda w jeziorze jest niebieska, co świadczy o czystości zbiornika. Wielkie otwarcie sezonu kąpielowego zostało zaplanowane na 25 czerwca. Z plaży jednorazowo korzystać może nawet pół tysiąca spragnionych wody i słońca osób. Na miejscu działać będzie punkt medyczny oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Jeżeli tylko dopisze pogoda, wypoczynek nad jeziorem Borówno będzie najlepszym wyborem na pierwszy dzień letnich wakacji.