Jedna gmina – dwa żłobki

Najmłodsi mieszkańcy gminy Koronowo mogą cieszyć się z dwóch żłobków przeznaczonych specjalnie dla nich – jednego, który już powstał, oraz kolejnego, którego budowa dopiero się rozpoczęła.

Pierwszy przy ul. Bydgoskiej 17 do niedawna był budynkiem przychodni. Rodzice chwalą sobie lokalizację tej placówki, bo mogą wstąpić do żłobka po drodze, jadąc do pracy w Bydgoszczy. Adaptacja budynku pochłonęła blisko 1,5 mln złotych, z czego prawie połowę sfinansowano z programu Maluch 2015 Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Inwestycja została nagrodzona podczas XX Jubileuszowej Edycji Konkursu Modernizacja Roku 2015. Nagrodę Fundacji Wszechnicy Budowlanej otrzymała gmina Koronowo „za modernizację i adaptację budynku przychodni na żłobek samorządowy przy ul. Bydgoskiej 17 we Wtelnie”. Nagrodę otrzymały wspólnie gmina, firma Jeżbud oraz pracownia projektowa Paliga. Wyróżnienie cieszy tym bardziej, że do konkursu zgłoszono aż 672 realizacje.

Firma Jeżbud zajmie się również budową żłobka samorządowego w Koronowie. Tak jak we Wtelnie będzie to modernizacja już istniejącego budynku. Modernizacji ulegnie parterowy budynek przy ul. Paderewskiego 3, wykorzystywany do tej pory na cele gospodarczo-usługowe. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej ponad 750 m2, wyposażony m.in. w windę osobową, ma zapewnić 48 miejsc dla dzieci. Całkowita wartość robót budowlanych wyniesie 1,5 mln zł. Na realizację zadania gmina Koronowo otrzymała dotację celową w wysokości ponad połowy tej kwoty z programu Maluch 2016.

Piotr Lampkowski