Indywidualne Mistrzostwa Województwa w darta odbyły się w Lipinkach

W Lipnikach odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa w darta. Dyscyplina, która jest traktowana głównie jako rekreacja ma coraz większe grono zawodników oraz fanów.
Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy czym właściwie jest dart, jeżeli nawet brali udział w tej grze.

– W Polsce bardziej rozpoznawalne są określenia rzutki lub lotki – mówi Marek Songin, jeden z uczestników Kujawsko-Pomorskiej Ligi Darta. – Gra jest bardzo popularna w wielu barach na całym świecie. Zasady są bardzo proste: ustawia się licznik na 501 punktów i trzeba rzucać do tarczy w taki sposób, aby zbić ten wynik do 0. Aby zostać zawodnikiem są potrzebne w zasadzie tylko dwie rzeczy: lotki oraz tarcza, do której się trafia.

Za początek darta w Polsce uznaje się rok 1998. Od tego czasu profesjonalizm w tej dyscyplinie ciągle się zwiększa. Istnieje już wiele lig na terenie całej Polski.

– Kujawsko-Pomorska Liga Darta jest jedną z najbardziej rozwiniętych w Polsce – twierdzi Songin. – Mamy około 40 drużyn. Mecze ligowe odbywają się co czwartek, a indywidualne turnieje najczęściej we wtorki. Dart jest o tyle uniwersalną dyscypliną, iż gracze nie potrzebują regeneracji i możemy grać przez cały rok.

Mistrzostwa, które odbywały się w Lipnikach zgromadziły aż 111 uczestników i 8 uczestniczek.

– Główną nagrodą dla zwycięzców jest wyjazd na Mistrzostwa Europy we Włoszech. – opowiada Songin. – Poziom zawodów był bardzo wyrównany, a jednocześnie wysoki. Ostatecznie w tym roku naszą kadrę będą reprezentować drużyny 9Darts Bullies oraz BC Piwiarnia. Indywidualnym Mistrzem Województwa został Wojciech Pasinski. Wśród kobiet najlepsza okazała się Katarzyna Bożek.

Wiele osób, które uprawiają dyscypliny sportowe o niskiej popularności, musi je łączyć z obowiązkami zawodowymi. Jak to jest z dartem?

– Są dwie lub trzy osoby, które utrzymują się z gry – mówi Songin. – Zawodnicy ci jeżdżą jednak po turniejach międzynarodowych. Najlepsi gracze świata wywodzą się z Wysp Brytyjskich i to właśnie tam można uprawiać ten sport zawodowo.

Co radziłby Songin zawodnikom, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z rzutkami?

– Przede wszystkim, trzeba regularnie trenować – odpowiada zawodnik. – Sam wiem po sobie, że lepsze wyniki przychodzą wtedy, kiedy jest się „w rytmie”. Początkowo zawodnik nie musi mieć od razu najlepszych lotek, a zwykłe są do znalezienia w praktycznie każdym sklepie sportowym za małą cenę. Tak jak mówiłem wcześniej, tarcze najczęściej znajdują się w barach. Wystarczy jeden zakup. Zachęcam do gry w darta, ponieważ to świetna zabawa, która łączy ludzi i potrafi w doskonały sposób odprężyć oraz poprawić humor.