Historyczna integracja w Łochowie

Akcja antyterrorystyczna, inscenizacja historyczna oraz wiele konkursów i koncert – tak wyglądały „Drugie Łochowskie Spotkania z Historią”. Impreza integracyjna zbiegła się z obchodami uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski.
– Jednym z inicjatorów historycznych spotkań jest Cezary Pawlak, mieszkaniec Łochowa – mówi Sławomir Ruge, sołtys wsi. – Jego działania wspierało sołectwo, Rada Sołecka, Zespół Szkół im. Jana Pawła II oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Jak zaznaczył sam Cezary Pawlak, oficer Wojska Polskiego, po rozmowach z mieszkańcami zrodziła się potrzeba czegoś nowego, aby obok tradycyjnej rekonstrukcji wprowadzić również współczesne formy działań taktycznych. Do udziału w „Drugich Łochowskich Spotkaniach z Historią” zaproszone zostały więc grupy rekonstrukcyjne – Bydgosko-Białobłockie Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Grupa Dromader, Drużyna Szturmowa oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Dzięki ich udziałowi mieszkańcy mogli bliżej przyjrzeć się m.in. historycznym strojom polskich żołnierzy. Imprezę urozmaiciła także symulacja ataku terrorystycznego, podczas którego porwani zostali członkowie Rady Sołeckiej.

– Grupa Operacji Specjalnej z Bydgoszczy uświadomiła nas, że zagrożenie atakiem może być realne – tłumaczy sołtys Łochowa. – Symulacja antyterrorystyczna miała na celu odbicie zakładników z rąk terrorystów i pokazanie procedur, którymi kierują się służby w sytuacjach nadzwyczajnych. Atrakcją spotkań były także pokazy łączności, które przygotował Harcerski Klub Łączności EMITER SP2 ZCI, działający w Łochowie cztery lata.

Swój czas podczas historycznej integracji mieli także najmłodsi mieszkańcy sołectwa. Dzieci z Tęczowego Przedszkola zaśpiewały patriotyczne piosenki, tańczyły oraz recytowały wierszyki. Uwagę mieszkańców przykuła również sztuka teatralna zatytułowana „Mieszko I i jego Dwór”, nawiązująca do przebiegu Chrztu Polski, wystawiona przez młodzież Zespołu Szkół im. Jana Pawła II.

– Mieszkańcy, podczas imprezy, częstowali się darmowymi jabłkami, które otrzymaliśmy w darze od Chrześcijańskiego Stowarzyszenia „Nasza Betania” oraz ciastem, które osobiście upiekli członkowie Rady Sołeckiej – podsumowuje Sławomir Ruge. – Ponadto w trakcie

trwania pikniku odbywały się liczne konkursy oraz zawody strzeleckie, które cieszyły się naprawdę sporym zainteresowaniem. Imprezę zakończył koncert w wykonaniu grupy rockowej Black Diamond, której członkami są uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie.

„Drugie Łochowskie Spotkania z Historią” cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców. Nie zabrakło miłośników militariów, dobrej zabawy i pysznych przekąsek. Jak zaznaczył sołtys Łochowa, wszyscy już czekają na kolejną odsłonę spotkań, które na stałe wpiszą się w kalendarze regionalnych imprez.