Czołowi szermierze w Brzozie

W dniu 5 grudnia w Brzozie odbędzie się Ogólnopolski Turniej Szermierczy pod honorowym patronatem starosty bydgoskiego i wójta Nowej Wsi Wielkiej.

Jest to druga edycja tego wydarzenia.

– Rok temu zmagania również odbywały się w grudniu – mówi Mateusz Górski, organizator przedsięwzięcia. – Zawody są przeznaczone dla dzieci, więc data w przeddzień mikołajek jest bardzo optymalna.

Obsada turnieju będzie bardzo silna.

– Spodziewamy się najlepszych młodzików i juniorów młodszych – opowiada Górski. – Przyjadą do nas zawodnicy z dwóch klubów z Poznania, z Olsztyna, z Białegostoku i z Warszawy. Kluby te bardzo profesjonalnie podchodzą do szkolenia swoich podopiecznych, dlatego możemy spodziewać się zaciętej walki o nagrody.

A walczyć jest o co…

– Myślę, że możemy stwierdzić, iż w tych kategoriach wiekowych jest to turniej z najlepszymi nagrodami w Polsce – twierdzi organizator. – Dla zwycięzców przewidziane są profesjonalne szable elektryczne. Posiadanie takiej szabli na własność jest bardzo dużym przywilejem dla danego zawodnika. Kolejnymi nagrodami będzie sprzęt szermierczy wykorzystywany podczas turniejów czy też treningów. Dziękujemy za pomoc starostwu, wójtowi gminy Nowa Wieś Wielka oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Brzozie, dzięki którym mamy możliwość przyznania tak wspaniałych nagród oraz rozegrania zawodów.

Mimo krótkiej historii turnieju zyskuje on powoli pewną renomę.

– Sami widzimy. z jakich miast przyjeżdżają do nas zawodnicy – mówi Górski. – Będę czynił starania, aby w przyszłości te wydarzenie zostało wpisane do kalendarza Polskiego Związku Szermierczego, co wiąże się z automatycznym patronatem PZS. Sądzę, że wtedy pojawiłaby się szansa na ściągniecie do Brzozy jeszcze większej liczby zawodników.

Jak na tle przyjezdnych szanse swojej ekipy, reprezentującej klub UKS Szabla Brzoza, ocenia trener Mateusz Górski?

– Nie ma co ukrywać, że konkurencja będzie bardzo duża – odpowiada. – Jeżeli chodzi o dziewczyny, to przyjadą do nas zawodniczki z Olsztyna, które są brązowymi medalistkami Mistrzostw Polski i mają za sobą już występy w Pucharze Europy. Wśród chłopców za faworytów będzie można uznać zawodników z Poznania. Ja osobiście wierzę we wszystkich swoich zawodników. Optymizmem napawa mnie niedawny sukces Darii Olejko, która na Pucharze Polski Juniorów Młodszych w Łodzi pokonała aktualną czwórkę PZS do lat siedemnastu. Fakt ten jest warty zauważenia, gdyż Daria jest w tym momencie zawodniczką o dwa lata młodszą od górnego progu wiekowego.

Turniej będzie odbywał się na sali gimnastycznej gimnazjum w Brzozie. Na godzinę 10.45 planowane jest oficjalne otwarcie, a pierwsze walki rozpoczną się tuż po godzinie 11.00. Dekoracja najlepszych odbędzie się około godziny 16.00.

– Gorąco zachęcamy wszystkich do przybycia na zawody – mówi Mateusz Górski. – Zarówno dla zawodników, jak i przybyłych gości planowany jest poczęstunek. Przygotowaliśmy także różne niespodzianki dla dzieci. Moim zdaniem warto wybrać się na turniej, gdyż być może komuś, kto nie miał styczności z szermierką, ten sport bardzo przypadnie do gustu i będzie chciał spróbować swoich sił. Zapewniam, że warto.