Burmistrz Koronowa ledwo wygrywa, a w Białych Błotach i Nowej Wsi Wielkiej druga tura

Mieszkańcy Nowej Wsi Wielkiej oraz Białych Błot jeszcze raz pójdą do urn. Niedzielne wybory samorządowe nie przesądziły, kto zostanie włodarzem każdej z gmin. Druga tura odbędzie się za dwa tygodnie. W Solcu Kujawskim i Koronowie zmian w ratuszu nie będzie.

Dzięki niedzielnemu głosowaniu sześć gmin powiatu bydgoskiego zna już swoich włodarzy, którzy będą kontynuować dotychczasowe kadencje.

W Koronowie o głosy wyborców walczyło czterech kandydatów. Już w pierwszej turze zwyciężył dotychczasowy burmistrz – Stanisław Gliszczyński z ugrupowania KWW Ziemia Koronowska (50,41%). Obsadzi ono 14 z 21 miejsc w Radzie Miejskiej.

W Solcu Kujawskim również zaskoczenia nie było. Przez najbliższe lata funkcję burmistrza dalej sprawować będzie Teresa Substyk (78,51%). W radzie znalazły się KWW Porozumienie dla Solca, Soleckie Forum Samorządowe, z którego startowała burmistrz Substyk, oraz Kocham Solec.

Włodarzem gminy Dobrcz w dalszym ciągu będzie Krzysztof Szala (65,01%). Kandydat ugrupowania Gmina Wspólne Dobro nie miał kontrkandydata.

W Osielsku wygrał dotychczasowy wójt – Jan Wach (55,36%). Ugrupowanie KWW Jana Wacha uzyskało 13 z 15 miejsc w radzie gminy.

Zaskoczenia nie było także w Sicienku, gdzie triumfował wójt Wojciech Sypniewski (80,36%).

W Urzędzie Gminy Dąbrowa Chełmińska na kolejne cztery lata zasiądzie Radosław Ciechacki (67,20%). Ugrupowanie wójta – KWW Samorząd Gminy Dąbrowa Chełmińska zdobyło 11 z 15 mandatów w radzie.

Druga tura wyborów będzie w Białych Błotach. Dotychczasowa wójt Katarzyna Kirstein – Piotrowska otrzymała 26,81 proc. głosów, a Maciej Kulpa – 39,8 proc. głosów. Wygrało ugrupowanie Wiejska Inicjatywa Obywatelska, które dostało 6 mandatów z możliwych 15.

Podczas drugiej tury odbywającej się w Nowej Wsi Wielkiej spotkają się: dotychczasowy wójt Wojciech Oskwarek (46,59%) oraz Jacek Kruszyna (32,05%), który swoją kadencję zakończył cztery lata temu.