Blanka była pierwsza

Placówka na swoich 750 m2 posiada 3 sale zabaw, 3 sale do spania oraz gabinet terapeutyczny. (fot. nadesłane)

Oficjalne otwarcie żłobka miało miejsce 27 lutego. Na spotkaniu nie zabrakło burmistrza Koronowa Stanisława Gliszczyńskiego, przewodniczącego rady miejskiej Włodzimierza Domka oraz przedstawicieli władz samorządowych. Zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny i zwiedzili obiekt.

Żłobek mieści się przy ul. Paderewskiego 3 w Koronowie. Przygotowano w nim miejsca dla 48 dzieci.

– Całość inwestycji wyniosła 1 mln 650 tys. zł – mówi Marcin Kłodziński, zastępca dyrektora Miejsko-Gminnego Zespołu Edukacji w Koronowie. – Dotacja od ministra rodziny, pracy i polityki społecznej wynosiła ok. 1 mln 100 tys. zł. Pozostałe środki wygospodarowała gmina. Całość wybudowano w 120 dni.

Placówka na swoich 750 m2 posiada 3 sale zabaw, 3 sale do spania oraz gabinet terapeutyczny, w którym będzie pracował logopeda, psycholog oraz fizjolog. Nie zabrakło również kuchni przygotowującej pełne posiłki. Opłata za żłobek wynosi 300 zł miesięcznie plus 7 zł dziennie za wyżywienie. Przyjmowane są dzieci w wieku od roczku do lat 3.

– Zatroszczono się również o plac zabaw na terenie żłobka – dodaje Kłodziński. – Całość pokryta jest bezpieczną nawierzchnią z tworzyw sztucznych, niezawierających metali ciężkich. Naturalnie po to, by maluchy nie mogły zrobić sobie krzywdy. Ponadto zadbano o parking dla rodziców przywożących dzieci. Obiekt jest również wyposażony w wideokamery.

Monitoring trwa całą dobę i jest połączony z biurem ochrony. Nie ma możliwości, by ktoś niepowołany dostał się na teren żłobka.

– Jak dotąd mamy zapisanych 17 dzieci – mówi Beata Kokoszczyńska-Gorlicka, dyrektorka żłobka. – Pierwszego dnia przyszło 13, ponieważ 4 dzieci choruje. Pierwsza była półtoraroczna Blanka, która zjawiła się w żłobku o godz. 6.10.

Dzieci mogą korzystać z opieki w godz. od 6 do 17. W tym czasie opiekować się nimi będzie 6 pań.

– To był bardzo ciekawy dzień – dodaje Kokoszczyńska-Gorlicka. – Dla dzieci wszystko było nowe: panie, inne dzieci, zabawki. Trzeba pamiętać, że dzisiejszy żłobek to nie tylko opieka. To przede wszystkim aktywne spędzanie czasu: zajęcia dydaktyczne, rozwojowe, rekreacyjne. Od początku czujemy w tym miejscu pozytywną energię. Wiem, że dzieciom będzie u nas dobrze. I wiem też, że zrobimy co w naszej mocy, by rodzice byli zadowoleni.