Białe Błota: zmiany w komunikacji

4 lipca zmieniły się godziny kursowania autobusów linii 91 i 92. Gmina wycofała się jednak z planów uruchomienia nowych linii 90 i 96.

– Po przeanalizowaniu siatki połączeń linii podmiejskich oraz uwzględniając zgłaszane potrzeby mieszkańców wprowadzono nowe rozkłady jazdy na liniach 91 i 92 – informuje Andrzej Pasek z Urzędu Gminy w Białych Błotach. – Linia 91 dodatkowo obsługiwać będzie Kruszyn Krajeński, a linia 92 kursować będzie w dwóch wariantach: do Łochowa i do Murowańca.

Autobusy linii 91 zatrzymywać będą się teraz w Kruszynie na przystanku Topolowa/Lipowa dwa razy dziennie – 1 kurs poranny i 1 popołudniowy. W sumie liczba kursów wyniesie 13 w dni powszednie, 6 w sobotę i 5 w niedzielę. Linia 92 kursować będzie do Łochowa w dni powszednie co godzinę, a w sobotę i niedzielę 5 razy dziennie o różnych porach. Pozostałe kursy kończyć się będą w Murowańcu. W sumie częstotliwość autobusów zmieni się do 30 kursów w dni powszednie, 16 w soboty i niedziele. Nowe rozkłady jazdy można już znaleźć na stronie www.zdmikp.bydgoszcz.pl.

To już jednak koniec zmian, jakie czekają gminną komunikację w tym roku. Wbrew wcześniejszym planom, gmina wycofała się z pomysłu uruchomienia na swoim terenie linii autobusowych numer 90 i 96. Nowe linie miały funkcjonować w relacji Błonie – Trzciniec – Kruszyn Krajeński oraz Garbary – Lisi Ogon – Łochowo – Łochowice.

– Zadecydowały kwestie ekonomiczne – tłumaczy Andrzej Pasek. – Prognozowana dotacja, jaką gmina będzie musiała zapłacić Bydgoszczy za utrzymanie połączeń linii 91 i 92 w 2015 roku, wyniesie ponad 1,5 mln zł. Te półtora miliona to już i tak dużo, i więcej nie możemy dopłacać za połączenia, za które i tak dodatkowo płacą pasażerowie kupując bilety.

Bydgoski Zarząd Dróg pozostaje jednak otwarty na propozycje.

– Z naszego punktu widzenia realizacja wspólnie planowanych połączeń komunikacją miejską jest możliwa do zrealizowania i spełnia oczekiwania mieszkańców obu gmin – czytamy w komunikacie ZDMiKP. – W związku z tym, podtrzymujemy chęć współpracy i kontynuowania działań na rzecz pasażerów oferując nowe połączenia międzygminne.