Bajkowi finaliści – chór Sereno z Łochowa

Chór Sereno znalazł się w gronie szczęśliwej siódemki najlepszych zespołów zakwalifikowanych do koncertu finałowego tegorocznej edycji Akademii Chóralnej. Już 6 grudnia w nowej Sali Koncertowej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się koncert finałowy pt. „Walt Disney w piosence”. O zmaganiach młodych artystów opowiedziała nam dyrygent Izabela Wiśniewska.


Jak przebiegały eliminacje do przesłuchań?

– Eliminacje odbyły się 20 czerwca podczas Przeglądu Chórów Regionu Bydgoszcz w ramach Akademii Chóralnej w sali koncertowej im. prof. Romana Sucheckiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zespół zaprezentował: „Barwy ojczyste”, „Pieśń wieczorną” oraz „Koziołeczka”. Chór otrzymał Złote Pasmo oraz nagrodę główną, jaką jest udział w koncercie finałowym tegorocznej edycji Akademii Chóralnej.

Jak wyglądają próby chóru?

– Pracujemy bardzo ciężko. Spotykamy się trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Zaczynając pracę we wrześniu, spotykaliśmy się na próbach sekcyjnych (osobno głos I, II i III), był to czas na poznanie swojej partii oraz nauczenie się tekstów na pamięć. Od października pracujemy wszyscy razem.

Chór odnosi wiele sukcesów. Jakie były największe osiągnięcia?

– W pamięci mam nasz pierwszy sukces z 2012 roku – pierwsze miejsce w gminnym konkursie kolęd. Chóru jeszcze nie było, byliśmy zespołem wokalnym i liczyliśmy dwanaście osób. Potem w kolejnych latach, już jako chór, zdobywaliśmy pierwsze miejsca na konkursach powiatowych i w wojewódzkim. W 2013 roku gościliśmy już na Międzynarodowym Festiwalu Kolędy Ludowej w Brusach, reprezentując ziemię bydgoską. Natomiast w grudniu 2014 roku chór nagrał swoją pierwszą płytę pt. „Skarby trzy”. Rok 2015 to finał tegorocznej edycji Akademii Chóralnej oraz koncert kolęd dziecięcych chórów bydgoskich „Lulajże Jezuniu” w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Finał już 6 grudnia. Czy może Pani zdradzić, jakie piosenki zaprezentuje chór?

– Usłyszymy znane utwory z bajek i filmów Disneya w aranżacji Łukasza Bzowskiego. Konkretnych tytułów, niestety, podać nie mogę.