Akcja „Bezpieczny weekend – Znicz 2017” na drogach Bydgoszczy i powiatu

Fot. Łukasz Piecyk

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to wzmożony okres dla policjantów z regionu. Nad bezpieczeństwem osób odwiedzających groby, na terenie Bydgoszczy i powiatu, mundurowi czuwać będą już od piątku 27 października do 2 listopada włącznie. Wszystko w ramach akcji „Bezpieczny weekend – Znicz 2017”.

Policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą realizować działania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na drogach.

– Funkcjonariusze będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać jego płynność na trasach w pobliżu cmentarzy – tłumaczy podkom. Przemysław Słomski z bydgoskiej komendy. – W tym okresie na drogach prowadzących do cmentarzy oraz przebiegających w ich pobliżu, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów, wzrośnie także natężenie ruchu pieszych.

Abyśmy bezpiecznie dotarli na groby naszych bliskich funkcjonariusze będą:

  • ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
  • reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka, przewożenie osób zgodnie z ilością miejsc w pojeździe, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,
  • zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

Apelujemy:

  • w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować.
  • prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego.
  • bezwzględne podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem. Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych czy znaków drogowych.
  • parkujemy samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami, w wyznaczonych miejscach. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Pieszym przypominamy:  

  • aby zachowali większą ostrożność. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować,
  • o obowiązku używania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się po drodze pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

W rejonie cmentarzy w na terenie Bydgoszczy będzie wprowadzona tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Szczegóły dotyczące zmian na bydgoskich drogach można zobaczyć na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Link do strony:

http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/index.php/pl/aktualnosci-2/aktualnosci-drogi/4369-organizacja-ruchu-przy-bydgoskich-nekropoliach

– Apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze – dodaje podkomisarz. – Rozsądek i przestrzeganie zasad prawa o ruchu drogowym, mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Jednocześnie zwracamy uwagę, aby na cmentarze nie zabierać ze sobą większej ilości gotówki oraz kosztowności. Pilnujmy torebek, saszetek i ich zawartości, nie pozostawiajmy ich bez nadzoru przy nagrobkach. Należy także pamiętać o prawidłowym zamknięciu samochodów w czasie postoju i nie zostawianiu w nich żadnych wartościowych rzeczy.