Można wrócić inną drogą?

Błoto i ogromne kałuże uniemożliwiają nieraz przejazd pojazdów. (fot. nadesłane)

Stan wielu ulic w Solcu Kujawskim woła o pomstę do nieba. Mieszkańcy mają serdecznie dość. Nie szczędzą słów krytyki pod adresem władz.

Wraz z nastaniem wiosennych roztopów wiele soleckich ulic pokazało swoje prawdziwe „oblicze”. Ogrodowa, Prosta, Targowa, Jagodowa i wiele innych przypominają wiejski gościniec po powodzi, a nie ulicę miasta w centrum Polski. Błoto i ogromne kałuże uniemożliwiają nieraz przejazd pojazdów, nie wspominając o ruchu pieszych. Mieszkańcy Solca tracą cierpliwość.

– Trudno nawet samochodem się przeprawić na niektórych odcinkach np. Prostej, a co dopiero piechotą… – pisze Lucyna na profilu Halo Solec.

– Moi rodzice walczą o drogę na Ogrodowej już ponad 10 lat – dodaje Karol.

Osiedla domków jednorodzinnych rozrastają się błyskawicznie. Niestety nie jest to równoznaczne z jednoczesnym powstawaniem nowych dróg.

– W roku 2013 uczniowie wystosowali petycję do gminy w sprawie oświetlenia ul. Kujawskiej – dodaje Daria. – Dorośli boją się chodzić tam po ciemku, a co mają powiedzieć dzieci wracające ze szkoły?

To samo dotyczy np. ul. Strumykowej. Jest nieoświetlona od lat.

Rzecznik burmistrza Zbigniew Stefański odpowiada ze stoickim spokojem: – Drogi gruntowe są na bieżąco, w miarę potrzeb, równane. Jednak aby można było to zrobić, muszą być odpowiednie warunki atmosferyczne – droga musi być sucha. W sytuacji, kiedy przejazd jest niemożliwy, stosuje się inne metody, np. wysypanie tłucznia. W wypadku dróg z utwardzoną nawierzchnią po zimie uzupełniane są ubytki masą bitumiczną. W tym roku przygotowywana jest dokumentacja na budowę nawierzchni dróg na Osiedlu Leśnym i ścieżek rowerowych. Planowane jest rozpoczęcie prac na ul. Ogrodowej. Jeżeli gmina otrzyma dofinansowanie, inwestycja zakończy się szybciej, jeżeli nie, będzie prowadzona w dwóch etapach – część w tym, część w przyszłym roku. Utwardzanie dróg z kolei przebiega według kolejności, w miarę pozyskiwania środków na ten cel.